1
/
of
3
CP2K32G60C40U5W
Crucial Pro - DDR5 - kit - 32 GB: 2 x 16 GB - DIMM 288-pin - 3000 MHz / PC5-48000 - unbuffered
Crucial Pro - DDR5 - kit - 32 GB: 2 x 16 GB - DIMM 288-pin - 3000 MHz / PC5-48000 - unbuffered
Regular price
£792.95
Sale price
£792.95
Regular price
£925.77
Unit price
/
per
Taxes included
In Stock
FREE Delivery Available
Couldn't load pickup availability
Share

Product Description
The Crucial Pro RAM from Micron Technology offers reliable performance and efficiency for your computing needs. Designed as unbuffered DRAM, this memory is suitable for systems requiring memory upgrades without the complexity of registered modules. Experience improved system responsiveness and multitasking capabilities with this user-friendly upgrade option that fits seamlessly into various applications.
Main Specifications
| Product Description | Crucial Pro - DDR5 - kit - 32 GB: 2 x 16 GB - DIMM 288-pin - 3000 MHz / PC5-48000 - unbuffered |
| Product Type | Memory kit |
| Capacity | 32 GB: 2 x 16 GB |
| Memory Type | DDR5 SDRAM - DIMM 288-pin |
| Upgrade Type | Generic |
| Data Integrity Check | On-die ECC |
| Speed | 3000 MHz (PC5-48000) |
| Latency Timings | CL38 |
| Features | Intel Extreme Memory Profiles (XMP 3.0), aluminium heat spreader, AMD EXPO, OC profile support, unbuffered |
| Voltage | 1.35 V |