1
/
of
8
Synology RackStation RS422+ - NAS server
Synology RackStation RS422+ - NAS server
Regular price
£931.99
Sale price
£931.99
Regular price
£701.95
Unit price
/
per
Taxes included
In Stock
FREE Delivery Available
Couldn't load pickup availability
Share

Product Description
With its compact 1U form factor and powerful Synology DiskStation Manager (DSM) operating system, the 4-bay Synology RackStation RS422+ is an affordable all-in-one solution for small businesses and home lab owners looking to meet their daily data management, sharing, synchronization, and backup needs.
Main Specifications
| Product Description | Synology RackStation RS422+ - NAS server |
| Device Type | NAS server |
| Host Connectivity | Gigabit Ethernet |
| Enclosure Type | Rack-mountable - 1U |
| Installed Devices / Modules Qty | 0 (installed) / 4 (max) |
| Dimensions (WxDxH) | 47.8 cm x 32.75 cm x 4.4 cm |
| Weight | 4.38 kg |
| Processor | 1 x AMD Ryzen Embedded R1600 2.6 GHz (Dual-Core) |
| Storage Controller | RAID SATA 6Gb/s RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Networking | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| IP Cameras Supported | 40 |
| RAM | 2 GB |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Storage Operating System | Synology DiskStation Manager |
| System Requirements | Apple MacOS, Microsoft Windows, Linux |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |