1
/
of
3
CT2K32G56C46S5
Crucial - DDR5 - kit - 64 GB: 2 x 32 GB - SO-DIMM 262-pin / PC5-44800
Crucial - DDR5 - kit - 64 GB: 2 x 32 GB - SO-DIMM 262-pin / PC5-44800
Regular price
£677.95
Sale price
£677.95
Regular price
£791.35
Unit price
/
per
Taxes included
In Stock
FREE Delivery Available
Couldn't load pickup availability
Share

Product Description
Crucial DDR5 Memory has the blazing speed and massive bandwidth needed for the next generation of multi-core CPUs. This innovative technology empowers your system to multitask better, load, analyze, edit, and render faster, game with higher frame rates, uncover data insights faster, enhance productivity to save time and money, significantly reduce lag for heavy workloads and optimize power efficiency over the previous generation. Crucial DDR5 Memory can enable your computer to harness performance that was once only possible with extreme performance memory.
Main Specifications
| Product Description | Crucial - DDR5 - kit - 64 GB: 2 x 32 GB - SO-DIMM 262-pin / PC5-44800 |
| Product Type | Memory kit |
| Capacity | 64 GB: 2 x 32 GB |
| Memory Type | DDR5 SDRAM - SO-DIMM 262-pin |
| Upgrade Type | Generic |
| Data Integrity Check | Non-ECC |
| Speed | 5600 MT/s (PC5-44800) |
| Latency Timings | CL46 |
| Features | Dual rank |
| Voltage | 1.1 V |