1
/
of
2
ST1200MM0009
Seagate Exos 10E2400 ST1200MM0009 - hard drive - 1.2 TB - SAS 12Gb/s
Seagate Exos 10E2400 ST1200MM0009 - hard drive - 1.2 TB - SAS 12Gb/s
Regular price
£258.99
Sale price
£258.99
Regular price
£331.25
Unit price
/
per
Taxes included
In Stock
FREE Delivery Available
Couldn't load pickup availability
Share

Product Description
The high capacity and small footprint of the Exos 10E2400 drive enables data centers to keep pace with data growth and optimize data center real estate.
Main Specifications| Product Description | Seagate Exos 10E2400 ST1200MM0009 - hard drive - 1.2 TB - SAS 12Gb/s |
| Type | Hard drive - internal |
| Capacity | 1.2 TB |
| Form Factor | 2.5" SFF |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Data Transfer Rate | 1.2 GBps |
| Buffer Size | 128 MB |
| Spindle Speed | 10000 rpm |
| Features | PowerChoice, Protection Information (PI), Seagate RAID Rebuild, Instant Secure Erase (ISE), advanced format 512n, Seagate Fast Format |
| Dimensions (WxDxH) | 70.1 mm x 100.45 mm x 15 mm |
| Weight | 193 g |
| Manufacturer Warranty | 5-year warranty |
Product Features
- Maximize storage investments for the long haul
- Superior data security features