1
/
of
7
Synology Disk Station DS2422+ - NAS server
Synology Disk Station DS2422+ - NAS server
Regular price
£2,013.99
Sale price
£2,013.99
Regular price
£1,525.65
Unit price
/
per
Taxes included
In Stock
FREE Delivery Available
Couldn't load pickup availability
Share

Product Description
The 12-bay Synology Disk Station DS2422+ is a capable choice for small and medium businesses with large storage, file sharing, and data protection requirements in a multi-user environment. It comes with powerful storage management, file syncing, surveillance, and backup software, and is suitable for editing high-quality video and as VM storage.
Main Specifications
| Product Description | Synology Disk Station DS2422+ - NAS server |
| Device Type | NAS server |
| Host Connectivity | Gigabit Ethernet |
| Installed Devices / Modules Qty | 0 (installed) / 12 (max) |
| Dimensions (WxDxH) | 30 cm x 34 cm x 27 cm |
| Weight | 9.5 kg |
| Processor | 1 x AMD Ryzen Embedded V1500B 2.2 GHz (Quad-Core) |
| Storage Controller | RAID SATA 3Gb/s RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Networking | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| RAM | 4 GB |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Storage Operating System | Synology DiskStation Manager |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |