1
/
of
3
Synology RackStation RS822+ - NAS server
Synology RackStation RS822+ - NAS server
Regular price
£1,148.99
Sale price
£1,148.99
Regular price
£865.92
Unit price
/
per
Taxes included
In Stock
FREE Delivery Available
Couldn't load pickup availability
Share

Product Description
The compact 1U 4-bay Synology RackStation RS822+ with its storage and connectivity expandability coupled with the powerful Synology DiskStation Manager (DSM) operating system is an ideal edge storage solution for branch offices and small and medium-sized businesses.
Main Specifications
| Product Description | Synology RackStation RS822+ - NAS server |
| Device Type | NAS server |
| Host Connectivity | Gigabit Ethernet |
| Enclosure Type | Rack-mountable - 1U |
| Max Supported Capacity | 108 TB |
| Installed Devices / Modules Qty | 0 (installed) / 4 (max) |
| Dimensions (WxDxH) | 48 cm x 49.26 cm x 4.4 cm |
| Weight | 6.4 kg () |
| Processor | 1 x AMD Ryzen Embedded V1500B 2.2 GHz (Quad-Core) |
| Storage Controller | RAID SATA 6Gb/s RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Networking | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| IP Cameras Supported | 40 |
| RAM | 2 GB |
| Power | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Storage Operating System | Synology DiskStation Manager |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
Product Features
- Built for reliability
- Room for expansion
- All-in-one data management platform
- Edge storage for distributed teams
- Multi-endpoint data protection
- Smart surveillance for small deployments
- Powered by Synology DSM